BİLKENT CYBERPARK TÜRK FİRMALARI İLE 4 HAFTA BOYUNCA SİLİKON VADİSİ'NDEYDİ!

04 Aralık 2018

Bilkent CYBERPARK Türk Firmaları ile 4 Hafta Boyunca Silikon Vadisi'ndeydi!

Bilkent CYBERPARK, Türk KOBİ’lerinin ihracat kapasitelerini artırmak ve ticari büyümelerini desteklemek üzere geliştirdiği CYBERPARK Accelerator Program (CAP) kapsamında 1-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Türk firmalarını Silikon Vadisi’ne taşıdı. Önceki senelerde 7 ile 14 gün arasında değişiklik gösteren ABD programı, verimliliğin artırılması ve içeriğin yoğunlaştırılması amacı ile bu sene 28 gün olarak kurgulandı.

Bilkent CYBERPARK, bu sene KOSGEB’in desteğiyle gerçekleştirilen dünya ödüllü CAP programı ile Türk KOBİ’lerinin ihracat kapasitelerini artırmak, ticari büyümelerini desteklemek ve pazardaki Türkiye farkındalığını geliştirmek üzere Amerika Sunnyvale’de Plug & Play ile iş birliğine gitti.

14 haftalık yoğun bir hızlandırma ve danışmanlık programı olarak geliştirilen CAP, 4 temel safhadan oluşuyor. Türkiye’de geçen 8 haftalık hazırlık sürecinde firmaların ihtiyaçları doğrultusunda, kendilerine uygun müşteri profilleri belirleniyor ve stratejik ortaklar ile ilk network uygulamalarının başlatılmasının ardından 4 hafta süresince Amerika’da Plug & Play’de faaliyetlerini sürdürecek/programa devam edecek firmalar potansiyel alıcılar, yatırımcılar ve stratejik ortaklarla bir araya getiriliyor. Böylece Türk firmalar kendilerini ve projelerini tanıtma imkânı bulurken, ABD’deki uzman danışman ve müşavirler ile iş seminerleri ve mentörlük oturumlarına katılma imkânı buluyor.

CAP 2018’e Ankara’nın çeşitli teknoloji geliştirme bölgelerinden 6 firma katıldı. Firmalardan “Dusoft” Finansal Teknoloji (Fintech) alanındaki “Hesaplı Yaşa” uygulamasını ilgililerle paylaştı. Yeni insanlarla tanışmak için mobil sohbet uygulaması olan “Waplog” rakiplerinden daha hızlı ve kolay bir kullanıma sahip.

Optik litografi alanında yeni bir teknolojik trend olan maskesiz fotolitografi sistemleri sunan “Karbon” firması ürünlerini pazara tanıtırken silikon vadisinde yer alan sektör öncüsü bir firma ile stratejik ortaklık görüşmelerine devam etmekte olup şirketlerin performanslarını her yönüyle geliştirmek ve paydaş memnuniyetini arttırmak için, paydaşlarının yenilikçi fikir ve önerilerini paylaşabilecekleri bir inovasyon yönetimi platformu sunan “Sistematik İnovasyon” firması kendine yeni bir pazar edinme şansı buldu.

Yüksek düzeyde denetim gerektirmeden tanı prosedürlerini öğreterek doktorları ve hemşireleri daha iyi eğitmek için simülasyon cihazları oluşturan “Oruba Medikal Teknolojileri” ürodinamik testler için dünyanın ilk uçtan uca hasta simülasyon platformunu geliştirirken, konum tabanlı bir ağ platformu olan ve mesajlarınızı ilgi çekici bir nokta üzerinden yayınlayan “Pointeract” diğer konum tabanlı uygulamaların aksine mesajlarınızı ilgi çekici bir noktadan yayınlamayı hedefledi.

KOSGEB desteğiyle Bilkent CYBERPARK,  Türk KOBİ’leri için amaç edindiği ticari büyüme ve pazardaki Türkiye farkındalığını gerçekleştirerek proje sürecini son derece verimli şekilde tamamladı.