Türk Savunma Sanayi’nin En Çok Merak Edilen Projelerinden NAZAR, İlk Kez IDEF Fuarı’nda Gösterilecek

15 Eylül 2021

Elektro-optik (EO) ve Kızılötesi (KÖ) güdümlü füzeler, gelişen teknolojiler nedeniyle askeri üsler, mühimmat depoları ve sivil stratejik tesisler için giderek daha fazla tehdit haline geliyorlar. Bir yandan füze teknolojileri hızla gelişirken, karşı tedbir anlamında da yenilikçi teknolojiler yerli ve milli imkanlarla geliştirilmeye devam ediyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında geçtiğimiz yıllarda imzalanan NAZAR Projesi’nin 1. Fazı kapsamında geliştirilen NAZAR Kara Sistemi, ilk kez IDEF 2021 Fuarı’nda Meteksan Savunma standında sergilenecek. NAZAR Kara Sistemi temel olarak kritik önemi haiz üs ve tesisleri korumak için EO/IR güdümlü füzelere karşı geniş bant son teknoloji lazer fonksiyonel imha kabiliyeti sağlıyor.

Dünya’da çok az sayıda ülkenin üzerinde çalıştığı bir teknolojiyi barındıran NAZAR Projesi, lazer fonksiyonel imha kabiliyeti ile ülkemiz adına çok kritik bir proje olarak gösteriliyor. Sistem, EO ve IR güdümlü mermileri tespit ve bu özellikteki mermilere karşı yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha teknikleri uygulama kabiliyetine sahip olarak geliştirildi. Böylece EO/IR güdümlü mermilerin uzak mesafelerden etkisiz hale getirilmesi mümkün olabilecek.

NAZAR yalnızca bilinen EO/IR güdümlü füzelere karşı etkili olmakla kalmayıp, aynı zamanda geniş bant çalışma kabiliyeti sayesinde asimetrik tehditlere karşı avantaj sağlayacak keşif ve gözetleme özelliklerine de sahip olacak şekilde geliştirildi. Sistem, ayrıca genel etkinliği artırmak maksadıyla diğer sensör ve sistemlerle entegre olarak çalışabilecek.

NAZAR ilk aşamada mobil bir platform üzerinde harekât ihtiyaçlarına uygun olarak istenilen mevkilere kolayca taşınarak kullanılabilecek. Sistemin çalışması için ihtiyaç duyulan elektrik kendi jeneratörü ile sağlanırken, harici bir güç kaynağına ihtiyaç duyulmuyor. NAZAR Projesi’nin 1. Fazında geliştirilen Kara Sistemi’nin ardından, savaş gemilerinin Güdümlü Mermilere Karşı Savunma (GMKS) kabiliyetlerini artırmak maksadıyla gerekli modifikasyonlar yapılarak askeri gemilere de konuşlandırılacak. Ayrıca lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha tekniklerinin geliştirilmesi, denenmesi ve değerlendirilmesi için test ve eğitim yardımcısı olarak da kullanılabilecek.

Projeyi hayata geçirecek olan Meteksan Savunma Sanayii A.Ş., savunma sanayi sektöründe Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer güvenlik güçlerimize millî, bağımsız ve özgün, yüksek teknolojik ürünler ve elektronik sistemler geliştirmekte ve üretmektir. Radar sistemleri, çevre gözetleme sistemleri, lazer ve elektro-optik sistemler, haberleşme sistemleri, su altı akustik sistemler ve platform simülatörleri olmak üzere, 6 ana alanda faaliyet gösteren Meteksan Savunma, Türkiye’nin; milli gemi, helikopter, insansız hava aracı gibi platform projelerinde ve tanksavar ve hava savunma füze sistemleri geliştirilmesi gibi birçok kritik projede görev almaktadır. Helikopterler ve İHA’lar için radar sistemleri, çevre gözetleme radarları, dron savunma sistemleri, altimetreler, taktik ve stratejik füze sistemlerinin veri bağları, sonar sistemleri, su altı erken uyarı ve haberleşme sistemleri ve eğitim simülatörleri, Meteksan Savunma’nın geliştirdiği başlıca özgün ve milli ürünlerdir.