TEPE İNŞAAT TÜRKMENİSTAN'DA ORTA ASYA'NIN EN MODERN CAM KOMPLEKSİNE İMZA ATTI

04 Aralık 2018

Endüstriyel tesis inşaatında dünya sıralamasında 22. olan Tepe İnşaat’ın Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta anahtar teslim olarak inşaatını tamamladığı Türkmenistan Milli Cam Kompleksi büyük bir törenle hizmete açıldı.

Uluslararası Mühendislik ve İnşaat Dergisi ENR’ın her yıl yaptığı sıralamada Endüstriyel Tesis İnşaatında 2017 yılında dünya genelinde 22. sıraya yerleşen ve öz kaynak sıralamasında Türkiye’nin en büyük 50. şirketi olan Tepe İnşaat, yurt dışındaki taahhüt işlerinde başarılara imza atmaya devam ediyor. İnşaatına 2016 yılında başlanılan ve EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) olarak, bütün mühendislik hizmetleri dahil Tepe İnşaat tarafından hayata geçirilen Türkmenistan Milli Cam Kompleksi, 14 Şubat 2018’de büyük bir tören ile açıldı. 

Açılış törenine Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, Türkmenistan’ın  Devlet Başkan Yardımcıları, Yabancı Temsilcilikler, Türkmenistan’daki Türkiye Büyükelçisi Mustafa Kapucu, aralarında Türk iş adamlarının ağırlıklı olduğu yabancı iş adamları, yerel ve yabancı basın mensupları ve çok sayıda davetli, Bilkent Ünivesitesi Rektörü ve Bilkent Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Atalar, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Tepe İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Güngenci ve Tepe İnşaat Genel Müdürü Atila Kemal Oğuz da katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, 2030 yılı kalkınma programı kapsamında Türkmenistan’ı sanayi ve endüstriyel tesisler açısından zengin bir ülke konumuna getireceklerini kaydetti. Bu hedefle, Türkmenistan’ın Ahal vilayetinin Gökdepe ilçesinde inşa edilen Türkmenistan Milli Cam Kompleksi’nin ülke için önemine dikkat çekerek tesisin, Orta Asya’nın en modern üretim tesisi olduğunu da sözlerine ekledi. Türkmen Lider, bu fabrikada 833 kişinin istihdam edileceğini ve birçok alanda kullanabilecek düzeyde 15 çeşit şişe üretileceğini söyledi. Türkmenistan’ın çeşitli mineral kaynaklar bakımından zengin olduğunu söyleyen Türkmen Lider, fabrikada kullanılan hammaddenin yüzde 70’nin yerli olduğunu ve geri kalan yüzde 30’unun da Türkmenistan’dan temin edilmesi için 2 yeni tesis inşa edileceğini de sözlerine ekledi. 


Tepe İnşaat Anahtar teslimi Endüstriyel Tesislerde Müşterinin bütün ihtiyaçlarına tek elden çözümler sunuyor, Türkiye’nin İnsan Kaynağına güveniyor ve yatırım yapıyor.


Açılış ile birlikte görüşlerini dile getiren Tepe İnşaat Genel Müdürü Atila Kemal Oğuz, “2012-2015 yılları arasında Türkmenistan’da 13 farklı lokasyonda un, makarna fabrikaları ve 360 ton kapasiteli hububat depolama ve işleme tesisleri inşaatlarını gerçekleştirdik. Türkmenistan’daki  üçüncü EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum)  projemiz olan Türkmenistan Milli Cam Kompleksi’nin Aralık 2017 yılında üretime başlamasının ardından 14 Şubat’ta resmi açılışını yaptık. Türkmenistan’ın 2030 kalkınma programının en önemli projelerinden birisini hayata geçirmekten gurur duyuyoruz.


24 hektar alanda 87 bin m2 kapalı alanı olan Türkmenistan Milli Cam Kompleksi kendi içinde Maden Zenginleştirme, Düzcam Fabrikası, Şişe Fabrikası ve Cam İşleme tesisleri olarak 4 ayrı tesisten oluşuyor. Günlük 250 ton üretim kapasitesine sahip olan düz cam bölümünde düz cam, kaplamalı cam, izoleli cam, temperli cam, renkli cam ve lamine emniyet camı üretilebiliyor. Tesisin diğer bir bölümü olan şişe fabrikası ise 65 tonluk üretime ulaşabiliyor. Bu tesiste yılda 53 milyon adet cam şişe ve kavanoz, 40 milyon adet de ilaç şişesi üretilebilecek. Maden zenginleştirme bölümü ise yıllık 140 bin ton kum zenginleştirme kapasitesine sahip. Proje kapsamında üretim ihtiyaçlarına tek elden çözümler sunuyor, Türkiye’nin İnsatesisine ek olarak, fabrika sahasına komşu 48 aile için 2 katlı lojman ve 400 kişilik 2 adet işçi lojmanı da inşa edildi. Tepe İnşaat’ın anahtar teslim olarak inşa ettiği tesis üretim teknolojileri ve yapısal özellikleri ile orta asyanın en modern cam işleme tesisi olarak da dikkat çekiyor.”