BİLKENT HOLDİNG'İN ULUSAL KREDİ NOTUNUN GÖRÜNÜMÜ POZİTİFE YÜKSELDİ

04 Aralık 2018

BİLKENT HOLDİNG’İN ULUSAL KREDİ NOTUNUN GÖRÜNÜMÜ POZİTİFE YÜKSELDİ

Jcr - Eurasıa Rating, Bilkent Holding'in uzun vadeli ulusal kredi notunu "A (Trk)" (Yüksek Düzeyde Yatırım Yapılabilir) olarak teyit ederek görünümünü “Stabil” den “Pozitif” e yükseltti.

Japonya merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR’in Türkiye organizasyonu JCR Eurasia (JCR Avrasya Derecelendirme Anonim Şirketi ), Bilkent Holding'in Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu’nu “A(Trk)” olarak teyit ederek görünümünü “Stabil” den “Pozitif”e yükseltti. 

Bu not ile Bilkent Holding “yüksek yatırım yapılabilir” kategori içerisindeki konumunu daha da sağlamlaştırmış oldu. Böylelikle Holding, yaratılan içsel öz kaynakların yanısıra dışsal fon kaynaklarına ulusal ve uluslararası piyasalardan uygun koşullarda rahatlıkla ulaşabilme kabiliyetine erişmiş oldu. Düşük borçluluk seviyesine bağlı olarak ortaya çıkan kolay likidite yönetimi imkanları ile yürütmekte olduğu faaliyetlerin coğrafi ve sektörel çeşitliliğine bağlı olarak azalan risk konsantrasyonu, Bilkent Holding’in uzun vadeli yerel kredi notunun “A(Trk)” olarak teyit edilmesine dayanak oluşturdu. 

Bunların yanısıra yasal süreçlerde sağlanan aşamalar sonucu dava konusu olan yüksek tutarlı alacakların tahsil edilebilme olasılığı, süreklilik arz eden nakit sermaye artışları ve likidite yönetiminin kolaylaşması gibi faktörler de Bilkent Holding’in yerel para görünüm notunun “Stabil” seviyeden “Pozitif” seviyeye yükselmesinde etkili bir rol oynadı.