Faaliyet Alanları
Taahhüt ve Projeler Grubu
Tepe İnşaat

40 yılı aşkın süredir marka haline gelen Tepe İnşaat, sektördeki yerini daima koruyacaktır.1969 yılında İhsan Doğramacı Vakıfları tarafından Ankara'da Tepe Ağaç Metal ve Makina Sanayi Limited Şirketi adıyla kurulan Tepe İnşaat Sanayi A.Ş., Grubun yeniden yapılanma sürecini tamamladığı 1986 yılından bu yana faaliyetlerini İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne bağlı Bilkent Holding bünyesinde sürdürmektedir. Bugün, dünyanın birçok ülkesinde önemli projelere imza atarak Türk müteahhitlik sektörünün önemli temsilcilerinden biri haline gelen Tepe İnşaat, kırk yılı aşan sektörel birikimi, farklı inşaat dallarından kazandığı tecrübesi ve uluslararası başarılara imza atan kimliğiyle, inşaat sektörünün öncü firmalarından biridir.

Gerçekleştirdiği büyük ölçekli konut projeleriyle kentsel dönüşümün güçlü ve etkin mimarlarından biri olan Tepe İnşaat; hastaneler, alışveriş merkezleri, altyapı işleri, boru hatları, enerji santralleri, eğitim kampüsleri gibi çok sayıda projeyi hayata geçirerek, Türkiye'nin ve sektörün gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.

Profesör Doktor İhsan Doğramacı'nın "Daha ileriye, en iyiye" felsefesi ışığında, toplumsal ve ekonomik gelişime sağladığı bu katkı, Tepe İnşaat'ın en önemli gurur kaynaklarından biridir. Zirveyi temel kabul eden bir yaklaşımla, yetiştirdiği insan gücünü başarıya giden yolda en önemli rehber sayan Tepe İnşaat, çağın yeni gelişen gereksinimlerini büyük bir özen ve titizlikle faaliyetlerine entegre etmektedir. Çalışanlarının emeği, desteği ve bilgisinden aldığı güçle konumunu sürekli geliştirmeyi hedefleyen şirket, deneyimini, birikimini ve vizyonunu bulunduğu coğrafyanın ötesine taşımayı, ulusal bir sorumluluk olarak görmektedir.

Adım Adım Başarıya Giden Yol ve İlkler

Tepe İnşaat, projelerinin her aşamasında ve tüm ayrıntılarında ödünsüz kalite yaklaşımıyla dünya standartlarında üretim yapmayı ve sürdürülebilir büyüme perspektifiyle konumunu daha da ileriye taşımayı hedeflemektedir. Şirket, bugün yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirmekte olduğu birçok projeyle bu hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaşmaktadır.

Tepe İnşaat, Türkiye'nin ilk akıllı binası olan İş Bankası İstanbul Genel Müdürlük Kompleksi ile başlattığı "ilk"lerini, Türkiye'nin ilk tematik alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyan Tepe Nautilus ile devam ettirmiştir. Türkiye'nin ilk büyük ölçekli rehabilitasyon ve bakım merkezi inşaatını başarıyla gerçekleştiren şirket ayrıca, 600 hektara yayılan ve Türkiye'nin ilk özel üniversitesi için eğitim binaları ve lojmanların yanı sıra konut, alışveriş, iş ve yaşam merkezleriyle birlikte Türkiye'nin ilk kapsamlı yerleşkesi olan Bilkent Yerleşkesi'ni kurmuştur.

Hastane, konut ve alışveriş merkezi inşaatlarında kazandığı önemli birikimi farklı projeler için gerekli potansiyele çevirmeyi başaran Tepe İnşaat, bu uzmanlığını havalimanı inşası alanına da taşıyarak, ilklere imza atmaya devam etmiştir. 920 metrelik apron cephesiyle Türkiye'nin en uzun yapısı olma unvanını taşıyan, yıllık 60 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminal Binası ve yılda 12 milyon yolcu kapasitesiyle iç ve dış hatlar terminalini tek çatı altında buluşturan Türkiye'deki ilk havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanı bu projelerden sadece ikisidir.

Tepe İnşaat, kuruluşundan bu yana geçen 40 yılda, İş Bankası Genel Müdürlük Kompleksi, Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi, Beykoz Konakları, Kanyon Alışveriş Merkezi, Bilkent Bahçe Konutları, Tepe Prime Yaşam Merkezi, Narcity, Narkule, Narlife ve AND Plaza gibi özellikli projeleri hayata geçirmiş, onlarca hastane kompleksi inşa etmiş ve birçok üniversite yerleşkesi oluşturmuştur.

Tepe İnşaat’ın 2015 yılı sonunda, Aktif Toplamı 2.450.418.881 TL, Özkaynakları 1.534.376.031 TL, Net Satış Toplamı ise 1.555.517.552 TL’ye ulaşmıştır. Bu başarılı sonuçlar ile 2015 yılında, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin yer aldığı Fortune 500 listesinde, öz kaynaklara göre 43., net satışa göre de 102. sıraya yükselmiştir.

Tamamlanan ve Devam Eden Projeler

Kırk yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam eden Tepe İnşaat'ın tamamladığı ve devam eden projelerine ilişkin alanlar tabloda sıralanmıştır.Tepe İnşaat, kuruluşundan bu yana yarattığı değer ve kaynakları, Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesi olan ve bugün ülkenin en seçkin eğitim kurumlarının başında gelen İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne aktarmaktadır. Bu amaç, onu sektöründeki diğer şirketlerden ayıran başlıca unsurdur. Tüm faaliyetlerini bu hedef çerçevesinde gerçekleştiren şirket, başarıyla tamamladığı her projenin, binlerce gence eğitim olanağı sunacağının bilincinde hareket etmektedir. Türkiye'nin parlak geleceğine katkıda bulunmanın onuru, şirketin başlıca motivasyon kaynağıdır. Bu farklılıkla, Tepe İnşaat, katkıda bulunacağı her projede kaliteden ödün vermeyen, insan gücüne inanan, çağın gereklerini ve teknolojik gelişmeleri takip eden bir anlayışla başarılı olmaya odaklanmıştır.

Ödül ve sertifikalar

 • ASO TS 18001, ISO 14001 İş Güvenliği İşçi Sağlığı ve Çevre Yönetim Sistemleri Sertifikalarının Alınması Nedeniyle Takdirname
 • TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, 50 Yılda 50 Eser Projesi Kapsamında Seçilen "İstanbul İş Bankası Kuleleri" Projesi Dolayısıyla Teşekkür Plaketi
 • TOKİ, Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği Uygulamaları Konusunda Ortak Çalışmalardan Ötürü Teşekkür Plaketi, 2008
 • S.S. İlimtepe Konut Yapı Kooperatifi, Çalışmalardaki İyi Niyet, Hassasiyet ve Destek İçin Teşekkür Plaketi, 2008
 • ASO Başarı Ödülü, 2004 Yılı İhracatı, 2006
 • TOKİ, Bingöl Kalıcı Deprem Konutları Projesi Başarılı Çalışmalardan Dolayı Teşekkür Plaketi, 2004
 • BTC Boru Hattı Projesi, 1, 2 ve 3 no.’lu Pompa İstasyonlarında 1.000.000 Kayıpsız İş Saatinden Dolayı İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Performans Ödülü, 2004
 • Parsons Brinckerhoff, TERRA-1 Projesi En Başarılı Proje Yönetimi Ödülü, 2003
 • Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Yenikent Projesi Konutları Başarılı Çalışmalardan Ötürü Teşekkür Plaketi, 1999
 • ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası
 • ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası
 • OHSAS 18001 İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Yönetim Sistemi Sertifikası
 • OBO 1.000.000 Adam/Saat Kayıp Zamansız Çalışma Teşekkür Yazısı
 • ENR TOP 225 2011 yılı 166. sıra
 • ENR TOP 225 2012 yılı 162. sıra
 • Fortune 500 2010 yılı 309. sıra
 • Fortune 500 2011 yılı 262. sıra
 • ASO, 2011 yılı İhracat ve 2012 ASO Başarı Ödülü
 • ENR TOP 250 2013 yılı 188. Sıra
 • Fortune 500 2014 yılı 105. sıra
 • Fortune 500 2015 yılı 102. sıraWeb sitesini ziyaret etmek için tıklayın.