Sosyal Sorumluluk Sosyal sorumluluk
bilincinin katlanarak
arttığı böyle bir
dönemde, Bilkent
Holding başlı
başına bir sosyal
sorumluluk projesi
olarak kendini çok
farklı bir pozisyonda
konumlandırmıştır.
Bilkent Holding'in Sosyal Sorumluluk Anlayışı

Bilkent Holding'in ve şirketlerinin elde ettiği tüm kaynaklar, daha fazla öğrencinin burslu okutulması ve öğrencilerin en modern biçimde eğitim alabilmesi için İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne aktarılmaktadır. Holding, kurucusu İhsan Doğramacı'nın koyduğu bu misyonu en vazgeçilmez ilkesi olarak benimsemektedir.

Günümüzün en önemli konularından biri olan sürdürülebilirliğin önemli bir ayağını oluşturan kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri, tüm dünyanın gündemini meşgul eden başlıca konular arasında yer almaktadır. Yatırımcılar, dahil olacakları sektör ve şirketleri seçerken yatırımlarının bir kısmının da sosyal sorumluluk ve benzeri faaliyetlere harcanıp harcanmadığına dikkat etmektedirler. Şirketler de bu doğrultuda ve içinde bulundukları toplumlara ekonomik katma değerin ötesinde bir katkıda bulunabilmek amacıyla gelirlerinin bir kısmını çeşitli sosyal sorumluluk projelerine aktarmaktadır.

Sosyal sorumluluk bilincinin katlanarak arttığı böyle bir dönemde, Bilkent Holding başlı başına bir sosyal sorumluluk projesi olarak kendini çok farklı bir pozisyonda konumlandırmıştır. Bilkent Holding, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'nin temellerini attığı bir kuruluş olarak "çağdaş, güvenilir, rekabetçi ve dinamik yönetim anlayışıyla faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde elde ettiği kaynakları dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almayı hedefleyen İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne aktarma" misyonunu üstlenmiştir.

Holding'in ve şirketlerinin elde ettiği tüm kaynaklar, daha fazla öğrencinin burslu okutulması ve öğrencilerin en modern biçimde eğitim alabilmesi için İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne aktarılmaktadır. Holding, kurucusu İhsan Doğramacı'nın koyduğu bu misyonu en vazgeçilmez ilkesi olarak benimsemektedir. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi;

 • Türkiye'nin en çok burslu öğrenci okutan üniversitesidir.
 • Doğu ve Güney Doğu illerinde (Erzurum, Malatya, Şanlıurfa, Van) çoğunlukla burslu öğrencilerin eğitim alacağı kolejler açmaktadır.
 • Erbil ve Azerbaycan'da Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunmaktadır.
 • Atatürk ilkelerine bağlı ve dünya barışına katkıda bulunan bir kimlik taşımaktadır.

BİLKENT HOLDİNG ŞİRKETLERİNİN SOSYAL SORUMLULUK
FAALİYETLERİ


Sürdürülebilir gelişme için İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne aktarılan kaynakların yanı sıra eğitim, kültür, çevre ve spor gibi alanlarda topluma katkıda bulunma ilkesini benimseyen Bilkent Holding şirketleri, bu alanlarda gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk faaliyetleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bu alanlardaki faaliyetlerinin yanı sıra toplumun gelişimine yönelik Holding ve şirket dışı etkinlik ve projelere de destek vermektedirler.

TAV Havalimanları

TAV Havalimanları sosyal sorumluluğu daha iyi ve gelişmiş bir topluma ulaşmak için sağladığı gönüllü katkı olarak tanımlamaktadır. Bu çerçevede sürdürülebilir, katılımcı, şeffaf, denetlenebilir projeler oluşturarak yarattığı değeri topluma geri döndürmek üzere projeler oluşturmaktadır.

Sosyal yaşam alanları olan ve her gün farklı kültürlerden on binlerce insanın geçtiği terminallerimizde, yolcuların seyahat deneyimini zenginleştirmek ve kültürel paylaşımı artırmak üzere oluşturulan kültür-sanat platformu TAV Galeri 2012 yılı boyunca 18 sergi ve etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunan TAV Galeri’de geçen yıl yer alan sergiler arasında “Minyatür/Sacide Çehreli” sergisi, TAV çalışanları tarafından oluşturulan “Ebru” sergisi, TAV Atölye ve Darüşşafaka öğrencilerinin ortak çalışması “Benim İşim Benim Okulum” fotoğraf sergisi, “Modern Hat Sanatı / Sanatçı Bilal Akkaya” sergisi, “Avrupa Birliği Bakanlığı Fotoğraflarla Diyalog” sergisi, Türkiye Gezginler Kulübü’nün hazırladığı “Bir Yol” sergisi ve “Türkiye'de Ticari Havacılık Tarihi 1950-2012/Cumhur Koraltürk” sergisi yer almıştır.

TAV Grubu çalışanlarını bir araya getiren ve üç yıldır devam eden TAV Cup turnuvaları 2012'de de İstanbul, Ankara ve İzmir'de 1.048 çalışanın katılımıyla devam etmiştir. Futboldan voleybola, satrançtan masa tenisine kadar farklı branşlarda gerçekleştirilen turnuvalar tüm TAV Grubu şirketlerinden çalışanların katılımıyla düzenlenmektedir. Tüm müsabakaların gözlemciler tarafından seyredildiği turnuvalar sonrasında başarılı 130 sporcu TAV Havalimanları adına 7 farklı branşda İstanbul'da düzenlenen Türkiye'nin en büyük kurumlar arası spor organizasyonu olan Corporate Games'de mücadele etmiştir.

TAV Grubu çalışanlarının kişisel gelişimlerine katkıda bulunan TAV Atölye çalışmaları 2012’de beş branşda sürmüştür. Profesyonel eğitmenlerce gerçekleştirilen fotoğraf, ebru, müzik, resim ve dans atölyelerine 174 çalışan katılmıştır.

TAV Havalimanları bu çalışmaların yanı sıra yıl boyunca eğitim ve kültür-sanatın yanı sıra sektörel etkinliklere de destek sağladı:
 • 200 çiftin aynı anda bachata dansı yapması ile İtalya'ya ait olan Guiness Rekoru kırıldı ve dünyada ilk kez bir havalimanı Guiness Rekoru'na ev sahipliği yapmış oldu.
 • Topkapı Sarayı Müzesi tarafından düzenlenen ve Türkiye ve dünyada Harem konusunda oluşan eksik ve hatalı bilgilerin düzeltilmesi amacıyla hazırlanan Harem-i Humayun sergisi TAV Havalimanları ana sponsorluğunda Topkapı Sarayı Müzesi'nin Has Ahırlar Sergi Salonu'nda ziyaretçilerle buluştu.
 • TAV Havalimanları, 74. Airports Council International Europe (ACI Europe) yönetim toplantısına İstanbul'da ev sahipliği yaptı.
 • Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen "Makedonya'ya bir Dost Selamı" Fotoğraf Sergisi TAV Havalimanları'nın desteği ve ev sahipliği ile Üsküp Alexander The Great Havalimanı'nda gerçekleştirildi.
 • Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı AIREX 2012, 48 ülkeden 150'nin üzerinde firmanın katılımıyla TAV Havalimanları Holding ana sponsorluğunda İstanbul Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu'nda yapıldı.
 • İstanbul Atatürk Havalimanı kompleksi içinde yer alan Hazerfen Ahmet Çelebi Camisi TAV tarafından 16 ayda yenilendi. İki bin kişinin ibadet edebileceği cami Osmanlı-Selçuklu mimarisinden esinlenilerek inşa edildi.
 • TAV Havalimanları ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kariyer Merkezi işbirliği ile düzenlenen Kurumsal İletişim Sertifika Programı 4. döneminde ‘Bilgili’ öğrenciler ile buluştu.
 • Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük insan yönetimi kongresi PERYÖN 20. İnsan Yönetimi Kongresi TAV Havalimanları sponsorluğunda İstanbul’da yapıldı.
 • TAV İzmir, gelecek kuşaklara yaşanabilir çevre bırakma sorumluluğundan hareketle çalışanların çocuklarına “Enerji Eğitimi ve Terminal Gezisi” düzenledi.
 • TAV Macedonia ve FON Üniversitesi, üniversitenin akademik kampanyası ‘Bilgi Fabrikası’ için bir işbirliği anlaşması imzaladı.
 • Milli rallici Burcu Çetinkaya TAV’ın katkılarıyla yarıştığı Katar’da üçüncü oldu.
 • TAV Tunisie, ACI-Africa toplantısına ev sahipliği yaptı.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) koordinasyonunda ve TAV Havalimanları’nın işbirliğiyle düzenlenen Havacılık Endüstriyel İşbirliği Çalıştayı ile D-8 ülkelerinden havacılık sektörünün yöneticileri İstanbul’da bir araya geldi.
 • TAV Macedonia, ‘2012 Üsküp Maratonu’nun sponsoru oldu
 • Abu Dhabi Türk İş Konseyi'nin 23 Nisan etkinlikleri çerçevesinde ülkelerine davet ettiği 20 Vanlı öğrenci ve öğretmenleri, gidiş ve dönüşlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda BTA tarafından ağırlandı.

TAV Yatırım Holding

 • 2009 yılında Osmangazi Üniversitesi bünyesinde düzenlenen ESOGÜ Dergisi ve 2. İnşaat Mühendisliği Günleri etkinliğinin Kariyer Günleri ayağında Altın Sponsorluk üstlenilmiştir.
 • 2009'da Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü'nün (BÜYAP) düzenlediği BÜYAP / Çelik Köprü Yarışması'na sponsor olunmuştur.
 • İTÜ'nün 2009 yılında düzenlediği MC4T (Managing Construction for Tomorrow International Conference) Konferansı'nda Gümüş Sponsorluk üstlenilmiştir.
 • YTÜ'nün Yapı İşletmesi - Tezsiz Yüksek Lisans Programı'na katılmaya hak kazanan 10 öğrenciye 2009 yılında tam burs, 2010 yılında ise 2 öğrenciye iki dönem ve 1 öğrenciye de bir dönemlik burs sağlanmıştır.
 • ODTÜ İnşaat Mühendisliği 2010 Mezunları Yıllığı'nın hazırlık sürecinde finansal destek sağlanmıştır.
 • İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nün 2010 yılında düzenlediği Mühendislik Yarışması'nda Platin Sponsorluk üstlenilmiştir.
 • 2010 yılında İTÜ'nün düzenlediği EBEC (European Best Engineering Competition) Yarışması'na finansal destek sağlanmış, yarışma konusu seçimi ve jüri üyeliği konularında destek verilmiştir.
 • ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nün 2010 yılında hazırladığı "Yarım Asırlık Hikaye Projesi" adlı belgesel için Gümüş Sponsorluk üstlenilmiştir.
 • 2010 yılı I. Proje ve Yapım Yönetim Konferansı'na sponsor olunmuştur.
 • Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) tarafından 2010 yılında gerçekleştirdiği "Düzce İli Akçakoca İlçesinin Balatlı Köyü İlköğretim Okulu İlave Derslik Yapımı" projesinde ek bina yapımı için finansal destek sağlanmıştır.
 • 2012 yılında Osmangazi Üniversitesi bünyesinde düzenlenen ESOGÜ İnşaat Mühendisliği Günleri etkinliğinin Kariyer Günleri ayağında Altın Sponsorluk üstlenilmiştir.
 • İTÜ İnşaat Fakültesi öğrencilerine Katar’ın başkenti Doha’da Hamad Uluslararası Havalimanı projesine teknik gezi yapmaları sağlanmış ve bu gezi esnasında konaklama, yemek ve ulaşımları karşılanmıştır.
 • 2013 yılında Osmangazi Üniversitesi bünyesinde düzenlenen ESOGÜ İnşaat Mühendisliği Günleri etkinliğinin Kariyer Günleri ayağında Altın Sponsorluk üstlenilmiştir.
 • 2013’te Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü'nün (BÜYAP) düzenlediği BÜYAP / Çelik Köprü Yarışması'na sponsor olunmuştur.
 • ODTÜ İnşaat Mühendisliği 2013 Mezunları Yıllığı'nın hazırlık sürecinde finansal destek sağlanmıştır.
 • Erciyes Üniversitesi - İnşaat Kulübü tarafından düzenlenen Türkiye İnşaat Mühendisliği Öğrencileri Buluşması’nda Bronz sponsorluk üstlenilmiştir.

Tepe İnşaat

 • Sevda-Cenap ve Müzik Vakfı'nın organize ettiği Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin sponsorluğu üstlenilmiştir.
 • Tepe İnşaat İlköğretim Okulu/ Maltepe İstanbul
 • Tepe Sağlık Ocağı /Maltepe İstanbul
 • Orta Doğu Mezunlar Derneği İlk Öğretim Okulu/ Yenikent Ankara bağışta bulunulmuştur. Okulda Tepe İnşaat isminin verildiği derslik bulunmaktadır.
 • Gazete Bilkent tarafından gerçekleştirilen Osman Ünyazı İlk Öğretim Okulu’na “Kütüphane Kuruyoruz” projesine katkı sağlanmıştır.
 • 2012 İnşaat ve Sanayi Devleri LÖSEV Futbol Turnuvasına katılımla LÖSEV’e maddi destek sağlanmıştır.
 • 2013 İnşaat ve Sanayi Devleri KANÇODER (Kanserli Çocuklara Yardım Derneği) Futbol Turnuvasına katılımla KANÇODER’e maddi destek sağlanmıştır.


Tepe Home

 • İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İşletme Bölümü ile üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde her yıl çeşitli projeler üretilmektedir. Tepe Home, bu faaliyetleriyle İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde birincilik, Türkiye çapında düzenlenen yarışmada ise "Hücresel Üretim" konulu projesiyle ikincilik ödülü almıştır.
 • Kalder ile “Kaizen ve kalite çemberleri” uygulamalarında değerlendirici olarak görev yapılmaktadır.
 • 2009 yılında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi sorumluluğunda gerçekleşen Dünya Endüstri Mühendisleri Türkiye Kurultayı'nın sponsorluğu üstlenilmiştir.

Tepe Emlak

 • Dünya Avrupa Günü Projesi (AB'ye Girişin Türkiye Açısından Fayda ve Zararları) (2009)
 • Türk Kızılayı ile ramazan ayı boyunca yardım paketi dağıtımı (2009)
 • 18. ve 19. Ankara Uluslararası Film Festivali Sponsorluğu (2007-2008)
 • Küresel ısınmayla ilgili müşterileri bilgilendirme projesi kapsamında AVM içinde hazırlanan duyurular (2007)
 • 2004, 2005 ve 2006 yıllarında Müşterilerle birlikte gerçekleştirilen seramik çalışması sonucunda elde edilen gelir UNICEF'in "Haydi Kızlar Okula", TEGV'in "Bir Kelebek Bir Eğitim Demek" ve TOG'un "Engel Sizsiniz" projelerine aktarılmıştır.
 • Engelliler Haftası kutlamaları düzenlenmiştir.
 • Sualtı Dünya Şampiyonası sponsorluğu, 2009

Bilkent Otel; İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi kariyer fuarı, İş-Kur’un istihdam günlerine sponsorluk desteği, SERÇEV’in yıllık balo sponsorluğunu üstlenmektedir.

Bilintur

Bilkent Otel

Ankara genelinde bulunan otellerde artan yemeklerin gün sonunda toplanarak ihtiyaç sahiplerine ve hayvan barınaklarına ulaştırılmasına yönelik bir proje başlatılmıştır.

Bilintur Catering

 • Likya Kariyer Parkuru sponsorluğunu üstlenmiştir.
 • Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu'nun düzenlediği zihinsel engelliler etkinliğinde catering hizmeti verilerek sponsorluk üstlenilmiştir.
 • 2009 ODTÜ Mezunlar Şenliği yiyecek sponsoru olmuştur.
 • PERYÖN -İzmir Kariyer Fuarı yiyecek sponsorluğunu üstlenmiştir.
 • İŞKUR-Ankara İsdihdam Günleri yiyecek sponsorluğunu üstlenmiştir.


Bilkent Cyberpark-Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi

 • Uygulamalı Teknoloji Ticarileşme Programı – UTTP, Ana Sponsor
 • Beyaz Koza, “Engelleri Aşmak için bir Kuka da Sen Devir ” yarışması 2011 yılı sponsorluğu
 • Beyaz Koza, “Engelleri Aşmak için bir Kuka da Sen Devir ” yarışması 2012 yılı sponsorluğu
 • “1. Ankara Startup Zirvesi” ana sponsorluğu 2012
 • “2. Ankara Startup Zirvesi” ana sponsorluğu 2012
 • “3. Ankara Startup Zirvesi” ana sponsorluğu 2012
 • “4. Ankara Startup Zirvesi” ana sponsorluğu 2013
 • e-Tohum Ankara Kampı, Ekim 2012, Ana Sponsor
 • e-Tohum Ankara Kampı, Kasım 2012, Ana Sponsor
 • Bilkent University – Computer Science Fair, CS2013 Genel Sponsorluk
 • Türkiye Teknogirişim Derneği- Organizasyon ve Mekan Sponsoru
 • Sentetik Biyoloji Derneği- Organizasyon ve Mekan Sponsoru
 • Ankara Java Developers Derneği- Organizasyon ve Mekan Sponsoru
 • Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı VAN ili Bilgisayar Laboratuvarı Kurulması
 • USİM-AFAD Çalıştayı-Mekan Sponsoru

Meteksan Savunma

 • SSM Yeni İşler-Yeni Fikirler Yarışma Sponsoru
 • SinerjiTürk-Savunma Sponsoru
 • Deniz Sistemleri Semineri Sponsoru
 • PMI- Project Management Institiute Yıllık Toplantısı Sponsoru

Tepe Güvenlik

Tepe Güvenlik çevreye ve topluma karşı olan sorumluluğunun bilincinden hareketle, toplumun genel çıkarlarını geliştirmeye çalışan bir sorumlulukla hareket etmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede Mamak'ta bulunan bir anaokulu için kitap ve oyuncak yardımı yapılmıştır.

Sosyal sorumluluğu bir kurum kültürü olarak benimseyen Şirket, yıllık kazancının tamamını bilim ve eğitime aktarmakta, maddi nedenlerden ötürü öğrenim göremeyen öğrencileri desteklemekte ve burs olanağı sağlamaktadır. Bunun dışında eğitim alanında her türlü projeyi olabildiği ölçüde desteklemeye çalışmaktadır.

Tepe Betopan

1984 yılında faaliyetlerine başlayan Tepe Betopan, çağdaş, güvenilir, rekabetçi ve dinamik yönetim anlayışı ile yurt içinde ve yurt dışında daima lider firma ve marka olma özelliğini taşımaktadır. 2014 yılında 30. yılını kutlayacak olan Tepe Betopan, Türkiye’nin tek Çimentolu Yonga Levha üreticisi olmasının yanı sıra 2014 yılı ikinci yarısı itibariyle üretimine başlayacağı Fiber Cement hattı ile de, iki farklı üretimi tek çatı altında toplayabilen Türkiye’nin tek, dünyanın ise sayılı firmalarından biri konumuna gelecektir. Faaliyet gösterdiği sektörde ürün yelpazesi ve müşteri memnuniyeti konularında rakipsiz olan Tepe Betopan, sosyal sorumluluk anlayışı ve vizyonu ile de Türkiye’nin en önemli ve etkin firmalarından birisidir.

30 yıllık süre zarfında, Mesleki Lise Öğrencileri ve Cezaevleri Meslek Edindirme Kursları için müfredatlar hazırlayan ve buna uygun eğitimler veren Tepe Betopan, yine meslek edindirme amacı ile her yıl çeşitli illerde Usta Eğitim Seminerleri vermektedir.

Sosyal Sorumluluk alanında eğitim konusunda fark yaratan Bilkent Holding’in iştiraki olan Tepe Betopan, diğer tüm Holding şirketleri gibi Türkiye ve Dünya’nın sayılı üniversitelerinden olan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nin mutlak destekçileridir.

Tüm bu sosyal sorumluluk faaliyetlerine ek olarak 2013 yılı içerisinde başlatılan Betopan Taraftar Akademisi ile de ait olduğu topluma sporda eğitim alt başlığı altında fayda sağlamayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda, Pazaryeri 2013'te CSR Europe ve CSR Turkey uzmanları tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, Tepe Betopan Jüri Özel ve Farkındalık Ödülleri ile Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanındaki başarısını taçlandırmıştır