Haberler
Maltepe’den vazgeçmedi proje sayısı üç oluyorTepe İnşaat, Maltepe’de üçüncü projesine hayat vermeye hazırlanıyor. 600 konutluk bir plan yapan firmanın buradaki ilk çalışması temelini 2006’da attığı Narcity olmuştu

İstanbul’da geliştirdiği projelerde Maltepe’yi üs olarak belirleyen Tepe İnşaat, buradaki iki projeden sonra 600 konutluk üçüncü projeyi de yine aynı bölgede inşa etme kararı aldı. Bölgede Narcity ve Narkule isimli iki proje yapan şirket, 2011 yılında taahhüt ve yatırım projeleri dahil olmak üzere toplam 500 milyon dolarlık ciro hedefliyor.
2010’un sonunda tamamladıkları Narcity projesinde yaşamın başladığını belirten Tepe İnşaat Genel Müdürü Atila Kemal Oğuz, bu yıl yine aynı bölgede bir başka projeyi daha hayata geçirme kararı aldıklarına dikkat çekti. 600 konutluk bu projenin de diğerleri kadar iddialı olacağını belirten Oğuz, Narcity isimli çalışmalarına dikkat çekti.
Rengarenk yapısı, farklı balkonlarıyla projenin modern bir görünüme sahip olduğunu kaydeden Oğuz, üç yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve Eylül 2010’da yaşamın başladığı Narcity’nin 147 bin 383 metrekare arsa üzerinde 285 bin metrekare inşaat olarak hayata geçtiğini söyledi.

Yıl sonunda kule tamam
Projede toplam 1.306 konutun bulunduğunu belirten Oğuz, ancak, planlamalarının 5 bin kişi üzerine kurulu olduğunu dile getirdi. Narcity’nin komşusu olan Narkule projesinin temelini ise 2009 yılında attıklarını söyleyen Atila Kemal Oğuz, 2011 yılının sonlarına doğru konutları sahiplerine teslim edeceklerini kaydetti. Oğuz, “Mütevazi rakamlarda bir proje oldu. Ciro beklentimiz 49 milyon TL civarında. Burada 11 bin 571 metrekare arsa üzerine 17 bin 500 metrekare inşaat yapıyoruz. Toplam konut sayımız ise 108 olacak” dedi.

"Dalgalanma, Marka konutları etkilemez."

Türkiye’de ekonomik ivmelenmenin yukarı yönlü olduğu yönünde görüş bildiren Atila Kemal Oğuz, bunun, 2011’in konut sektörü açısından hareketli geçeceği anlamına geldiğini kaydetti. Özellikle yılın ikinci yarısında hareketliliğin daha da artacağını düşünen Oğuz, şöyle konuştu: “Gayrimenkul yatırımlarında yaklaşık yüzde 5’e varan bir büyüme beklenirken, özellikle ofis yatırımlarındaki büyüme daha büyük rakamlarda olacaktır. Fakat genel seçim ve dış piyasalardaki olası mali dalgalanmalar, temkinli olunması gereken süreçlerdir” diye konuştu.
Konut fiyatlarındaki dalgalanmalara da değinen Oğuz, marka bilincini oluşturan firmaların bu tür dalgalanmalardan etkilenmeyeceğini ifade ederek, “Markalı firmaların doğru projeleri doğru fiyatlarda hedef kitlesiyle buluşturarak talep ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorum.
Fiyat artışına en büyük etken ise sınırlı arsa maliyetlerinin artması. Faizler özellikle 2011’in ilk yarısı mevcut düşük sürecini devam ettirirken, yılın ikinci yarısından itibaren bir miktar yükselişe geçebilir” dedi.

27.06.2010 21:32:03

TEPE İNŞAAT 2,1 MİLYAR TL’LİK YATIRIMA

HAZIRLANIYOR

Özkaynak sıralamasında Türkiye’nin en büyük 50. şirketi olan Tepe İnşaat, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 2,1 milyar TL’lik yatırım öngörürken ABD’de şirket kurarak buradaki yeni yatırım fırsatlarını da yakın takibe aldı.


 

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden Tepe İnşaat taahhüt işlerine devam ederken yatırım projelerine hız vereceği yeni bir döneme giriyor. 2017’nin ilk yatırım projesi olan Çekmeköy-Ömerli’deki Tepe Aura projesinin yanı sıra şirket yakın vadede Ankara’da bir yeni proje ile İstanbul’da iki büyük kentsel dönüşüm projesine daha başlamayı hedefliyor. Tepe İnşaat ayrıca ABD’de kurduğu yeni şirketi ile ülkede yeni yatırım imkanlarını da araştırıyor.

Tepe İnşaat’ın kurulduğu 1969 yılından bugüne 13 milyon metrekareye yaklaşan üretim ile Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biri olduğunun altını çizen Tepe İnşaat Genel Müdürü Atila Kemal Oğuz, geçen bu 48 yıllık sürede ülkemizdeki birçok simge yapı da imzaları olduğunu belirtti.

Tepe İnşaat’ın yeni dönem hedefleri hakkında bilgi veren Oğuz, “önümüzdeki dönemde mevcut yatırım ve taahhüt işlerine bir yandan devam ederken büyük ölçekli yatırım projelerimizin ağırlık kazanacağı bir döneme gireceğiz. 2017’nin ilk yarısında Ankara’daki Park Mozaik yatırım projemizle, yükleniciliğini üstlendiğimiz Kartal’daki And Pastel ve Türkmenistan’daki Cam Fabrikası inşaatlarına devam ettik. Anahtar teslimi olarak üstlendiğimiz Tükrmenistan Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası’nda iş hacmi 527 Milyon Dolar’a ulaştı. Planlanan tarihten 3 ay öncesinde tamamlamayı hedefliyoruz, önümüzdeki yıl başında açılış töreni gerçekleştirilecek. Park Mozaik projesinde 1.etap’ın teslimini Aralık ayında gerçekleştirdik ve yaşam başladı. Diğer yandan 2017’nin ikinci yarısında ise Tepe Aura projemize başladık. Şu an projenin ön satışlarını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Tepe İnşaat 5 yılda 2,1 milyar TL yatırım yapacak

“Yılın son çeyreğinde Ankara – Etlik’de Tepe Steps adını verdiğimiz yeni bir projeye başlayacağız” diyen Oğuz, 200 Milyon TL yatırım değerine sahip olan bu projeyle bölgeye ve Ankara’ya değer katacak yeni bir yaşam alanı hayata geçireceklerini belirtti. Sözlerini sürdüren Oğuz, “diğer yandan İstanbul’da Kadıköy Hasanpaşa’da 14 dönümlük bir arsa üzerinde kentsel dönüşüm projesi için de ciddi çalışmalarımız oldu. Bu proje için toplam yatırım tutarı 520 Milyon TL olacak ve 2018 ilk çeyreğinde inşaata başlamayı hedefliyoruz” dedi.

Oğuz sözlerine şu şekilde devam etti: “Kentsel dönüşüm projelerimiz İstanbul’da Hasanpaşa ile sınırlı kalmayacak Avrupa Yakası’nda Beşiktaş’ta iki büyük ölçekli, prestijli proje hazırlığındayız. Bu projeler için 450 Milyon Dolar yatırım öngörümüz bulunuyor. Tepe İnşaat olarak yakın dönem içerisinde gerçekleştireceğimiz bu projelerle birlikte önümüzdeki 5 yılda 2,1 Milyar TL’lik yatırım hedeflemekteyiz.”

Tepe İnşaat ABD’ye açılıyor.

Yurtdışında önemli taahhüt projeleri gerçekleştirdiklerinin altını çizen Oğuz, Rusya, ABD ve Türkmenistan’da ofisleri bulunduğunu ve bu ülkelerde yeni projeler için çalışmalar yaptıklarını söyledi. ABD Washington’da yeni bir şirket kurduklarını ve bu şirket ile gerek Washington, gerekse Florida’da taahhüt ve yatırım projeleri yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Oğuz,  “2018’de bu bölgede geliştireceğimiz projelerin duyurusunu yapacağız.” dedi.

Konutta AR-GE çalışmalarını başlatıyoruz.

Gayrimenkul yatırımlarında AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Oğuz, “bu çalışmalarda endüstriyel tasarımcılar, iş güvenlik uzmanları, LEED belgesi gibi çevre odaklı inşaat teknolojilerin uzmanları, nihai müşterilerimizden, özellikle de ev hanımları ve çocuklardan aldıkları geri bildirimlerle daha iyi ve daha verimli konutlar için çalışacaklar.” dedi.

 

Simge birçok yapının arkasında Tepe İnşaat var.

Beykoz Konakları, Narcity, Narlife, Park Mozaik ve Tepe Prime gibi gayrimenkul sektöründe öncü olmuş projelerin yatırımcısı ve geliştiricisi olduk. Diğer yandan taahhüt şapkamızla da İş Bankası Genel Müdürlük Binası, Kanyon, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminal Binası gibi birçok önemli simge yapı ve projede Tepe İnşaat imzası bulunuyor.

Son yıllardaki yükselen grafiğimiz neticesinde uluslararası inşaat sektör dergisi ENR'ın (Engineering News Record) hazırlamış olduğu inşaat sektörünün en önemli araştırmalarından biri olan ENR 2017’de dünya genelinde 166. sırada yer alma başarısı gösterdik. Ayrıca Fortune 500 Türkiye sıralamasında 145. sırada yer alan Tepe İnşaat aynı çalışmada öz kaynaklara göre sıralandığında Türkiye’nin 50. en büyük şirketi konumunda bulunuyor.