Haberler


Bilkent Holding'in Ulusal Notu Yükseldi

Japonya merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR’in Türkiye organizasyonu JCR Eurasia (JCR Avrasya Derecelendirme Anonim Şirketi ), Bilkent Holding'in Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu “A (Trk)” dan “A+ (Trk)”ya yükseltmiş, görünümünü ise ‘Stabil’ olarak belirlemiştir. Bu not ile Bilkent Holding, “yüksek yatırım yapılabilir” kategori içerisindeki konumunu bir adım daha ileriye taşıyarak güçlendirmiştir. Bilkent Holding’in, içsel kaynak yaratma kapasitesi yanında, dışsal fon kaynaklarına ulusal ve uluslararası piyasalardan uygun koşullarda rahatlıkla ulaşabilme kabiliyeti, çok düşük borçluluk seviyesinin eşlik ettiği yüksek borç servis kapasitesi, karlılık oranlarındaki iyileşme, kurumsal yönetim alanındaki iyileşmeler ve faaliyetlerinin coğrafi ve sektörel çeşitliliğinin risk konsantrasyonu üzerindeki olumlu etkisi, notun “A+ (Trk)” seviyesine yükseltilmesinin dayanaklarını oluşturmuştur.

Bilkent Holding’in Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notu ise ülke tavanı olan “BBB-” (yatırım yapılabilir seviye) olarak teyit edilmiştir.

Bu notun Bilkent Holding’in uygun maliyetlerle yurtiçi/yurtdışı borçlanma kaynaklarına erişimi ve likidite yönetimi konusundaki mevcut kabiliyetlerini daha da güçlendirmesi beklenmektedir.

Doğramacı ailesi tarafından kurulan ve Bilkent Üniversitesi'nin sahibi olduğu Bilkent Holding A.Ş., grup şirketlerinin tek çatı altında bir araya getirilmesiyle 1986 yılında oluşturulmuş bir şirketler topluluğudur. Holding, 100’e yakın doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklığı, iştiraki ve müşterek yönetime tabi ortaklıkları vasıtasıyla üç kıtada çok geniş bir coğrafyada 40.000 'e yakın çalışanı ile inşaat, gayrimenkul, savunma, özel güvenlik, hizmet, catering, mobilya-perakande, matbaa ve kağıt, turizm, havalimanı işletmeciliği ve deniz yolu yolcu ve araç taşımacılığı sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Holding, ortaklık yapısı ve yükseköğretime destek kapsamında üstlenmiş olduğu misyon ile diğer holdinglerden önemli bir biçimde ayrışmaktadır.11.12.2015 19:53:33

TEPE İNŞAAT 2,1 MİLYAR TL’LİK YATIRIMA

HAZIRLANIYOR

Özkaynak sıralamasında Türkiye’nin en büyük 50. şirketi olan Tepe İnşaat, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 2,1 milyar TL’lik yatırım öngörürken ABD’de şirket kurarak buradaki yeni yatırım fırsatlarını da yakın takibe aldı.


 

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden Tepe İnşaat taahhüt işlerine devam ederken yatırım projelerine hız vereceği yeni bir döneme giriyor. 2017’nin ilk yatırım projesi olan Çekmeköy-Ömerli’deki Tepe Aura projesinin yanı sıra şirket yakın vadede Ankara’da bir yeni proje ile İstanbul’da iki büyük kentsel dönüşüm projesine daha başlamayı hedefliyor. Tepe İnşaat ayrıca ABD’de kurduğu yeni şirketi ile ülkede yeni yatırım imkanlarını da araştırıyor.

Tepe İnşaat’ın kurulduğu 1969 yılından bugüne 13 milyon metrekareye yaklaşan üretim ile Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biri olduğunun altını çizen Tepe İnşaat Genel Müdürü Atila Kemal Oğuz, geçen bu 48 yıllık sürede ülkemizdeki birçok simge yapı da imzaları olduğunu belirtti.

Tepe İnşaat’ın yeni dönem hedefleri hakkında bilgi veren Oğuz, “önümüzdeki dönemde mevcut yatırım ve taahhüt işlerine bir yandan devam ederken büyük ölçekli yatırım projelerimizin ağırlık kazanacağı bir döneme gireceğiz. 2017’nin ilk yarısında Ankara’daki Park Mozaik yatırım projemizle, yükleniciliğini üstlendiğimiz Kartal’daki And Pastel ve Türkmenistan’daki Cam Fabrikası inşaatlarına devam ettik. Anahtar teslimi olarak üstlendiğimiz Tükrmenistan Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası’nda iş hacmi 527 Milyon Dolar’a ulaştı. Planlanan tarihten 3 ay öncesinde tamamlamayı hedefliyoruz, önümüzdeki yıl başında açılış töreni gerçekleştirilecek. Park Mozaik projesinde 1.etap’ın teslimini Aralık ayında gerçekleştirdik ve yaşam başladı. Diğer yandan 2017’nin ikinci yarısında ise Tepe Aura projemize başladık. Şu an projenin ön satışlarını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Tepe İnşaat 5 yılda 2,1 milyar TL yatırım yapacak

“Yılın son çeyreğinde Ankara – Etlik’de Tepe Steps adını verdiğimiz yeni bir projeye başlayacağız” diyen Oğuz, 200 Milyon TL yatırım değerine sahip olan bu projeyle bölgeye ve Ankara’ya değer katacak yeni bir yaşam alanı hayata geçireceklerini belirtti. Sözlerini sürdüren Oğuz, “diğer yandan İstanbul’da Kadıköy Hasanpaşa’da 14 dönümlük bir arsa üzerinde kentsel dönüşüm projesi için de ciddi çalışmalarımız oldu. Bu proje için toplam yatırım tutarı 520 Milyon TL olacak ve 2018 ilk çeyreğinde inşaata başlamayı hedefliyoruz” dedi.

Oğuz sözlerine şu şekilde devam etti: “Kentsel dönüşüm projelerimiz İstanbul’da Hasanpaşa ile sınırlı kalmayacak Avrupa Yakası’nda Beşiktaş’ta iki büyük ölçekli, prestijli proje hazırlığındayız. Bu projeler için 450 Milyon Dolar yatırım öngörümüz bulunuyor. Tepe İnşaat olarak yakın dönem içerisinde gerçekleştireceğimiz bu projelerle birlikte önümüzdeki 5 yılda 2,1 Milyar TL’lik yatırım hedeflemekteyiz.”

Tepe İnşaat ABD’ye açılıyor.

Yurtdışında önemli taahhüt projeleri gerçekleştirdiklerinin altını çizen Oğuz, Rusya, ABD ve Türkmenistan’da ofisleri bulunduğunu ve bu ülkelerde yeni projeler için çalışmalar yaptıklarını söyledi. ABD Washington’da yeni bir şirket kurduklarını ve bu şirket ile gerek Washington, gerekse Florida’da taahhüt ve yatırım projeleri yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Oğuz,  “2018’de bu bölgede geliştireceğimiz projelerin duyurusunu yapacağız.” dedi.

Konutta AR-GE çalışmalarını başlatıyoruz.

Gayrimenkul yatırımlarında AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Oğuz, “bu çalışmalarda endüstriyel tasarımcılar, iş güvenlik uzmanları, LEED belgesi gibi çevre odaklı inşaat teknolojilerin uzmanları, nihai müşterilerimizden, özellikle de ev hanımları ve çocuklardan aldıkları geri bildirimlerle daha iyi ve daha verimli konutlar için çalışacaklar.” dedi.

 

Simge birçok yapının arkasında Tepe İnşaat var.

Beykoz Konakları, Narcity, Narlife, Park Mozaik ve Tepe Prime gibi gayrimenkul sektöründe öncü olmuş projelerin yatırımcısı ve geliştiricisi olduk. Diğer yandan taahhüt şapkamızla da İş Bankası Genel Müdürlük Binası, Kanyon, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminal Binası gibi birçok önemli simge yapı ve projede Tepe İnşaat imzası bulunuyor.

Son yıllardaki yükselen grafiğimiz neticesinde uluslararası inşaat sektör dergisi ENR'ın (Engineering News Record) hazırlamış olduğu inşaat sektörünün en önemli araştırmalarından biri olan ENR 2017’de dünya genelinde 166. sırada yer alma başarısı gösterdik. Ayrıca Fortune 500 Türkiye sıralamasında 145. sırada yer alan Tepe İnşaat aynı çalışmada öz kaynaklara göre sıralandığında Türkiye’nin 50. en büyük şirketi konumunda bulunuyor.