Haberler


Bilkent Holding'in Ulusal Notu Yükseldi

Japonya merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR’in Türkiye organizasyonu JCR Eurasia (JCR Avrasya Derecelendirme Anonim Şirketi ), Bilkent Holding'in Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu “A (Trk)” dan “A+ (Trk)”ya yükseltmiş, görünümünü ise ‘Stabil’ olarak belirlemiştir. Bu not ile Bilkent Holding, “yüksek yatırım yapılabilir” kategori içerisindeki konumunu bir adım daha ileriye taşıyarak güçlendirmiştir. Bilkent Holding’in, içsel kaynak yaratma kapasitesi yanında, dışsal fon kaynaklarına ulusal ve uluslararası piyasalardan uygun koşullarda rahatlıkla ulaşabilme kabiliyeti, çok düşük borçluluk seviyesinin eşlik ettiği yüksek borç servis kapasitesi, karlılık oranlarındaki iyileşme, kurumsal yönetim alanındaki iyileşmeler ve faaliyetlerinin coğrafi ve sektörel çeşitliliğinin risk konsantrasyonu üzerindeki olumlu etkisi, notun “A+ (Trk)” seviyesine yükseltilmesinin dayanaklarını oluşturmuştur.

Bilkent Holding’in Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notu ise ülke tavanı olan “BBB-” (yatırım yapılabilir seviye) olarak teyit edilmiştir.

Bu notun Bilkent Holding’in uygun maliyetlerle yurtiçi/yurtdışı borçlanma kaynaklarına erişimi ve likidite yönetimi konusundaki mevcut kabiliyetlerini daha da güçlendirmesi beklenmektedir.

Doğramacı ailesi tarafından kurulan ve Bilkent Üniversitesi'nin sahibi olduğu Bilkent Holding A.Ş., grup şirketlerinin tek çatı altında bir araya getirilmesiyle 1986 yılında oluşturulmuş bir şirketler topluluğudur. Holding, 100’e yakın doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklığı, iştiraki ve müşterek yönetime tabi ortaklıkları vasıtasıyla üç kıtada çok geniş bir coğrafyada 40.000 'e yakın çalışanı ile inşaat, gayrimenkul, savunma, özel güvenlik, hizmet, catering, mobilya-perakande, matbaa ve kağıt, turizm, havalimanı işletmeciliği ve deniz yolu yolcu ve araç taşımacılığı sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Holding, ortaklık yapısı ve yükseköğretime destek kapsamında üstlenmiş olduğu misyon ile diğer holdinglerden önemli bir biçimde ayrışmaktadır.11.12.2015 19:53:33